Hestevelfærd – Politiske tiltag

Minister vil styrke dyrevelfærden i dansk hestesport
Fødevareminister Jacob Jensen (V) har annonceret planer om at indføre flere forbud inden for dansk hestesport. Blandt de foreslåede tiltag er et delvist forbud mod brugen af det kontroversielle redskab kandarbid, som længe har været genstand for debat.
Læs DR's artikel

Dansk Ride Forbund støtter initiativet
Dansk Ride Forbund har på deres hjemmeside udtrykt opbakning til ministerens udmelding. I en officiel erklæring skriver forbundet:
"Dansk Ride Forbund anerkender fødevareministerens initiativ til at styrke dyrevelfærden på tværs af hele hestesektoren. Det vidner om et reelt ønske om at sætte hestevelfærd højt på den nationale dagsorden."
Med disse tiltag sættes der yderligere fokus på at sikre bedre forhold for heste i Danmark og understrege vigtigheden af ansvarlighed og omsorg i hestesporten.
Læs DRF's opslag her.
Se alle initiativerne her
Ministeren præsenterer i alt 11 tiltag til løft af dyrevelfærden for heste i sport:
Krav om uddannelse af den ansvarlige for erhvervsmæssigt hold af heste og af medarbejdere i virksomheder med hest
Skærpede regler for brug af tungebånd, sporer og pisk samt visse bidtyper, herunder kandarbid
Grænse for hvor stramt et såkaldt næsebånd må være
Begrænsning af øvelser (Ryttere må ikke træne heste i øvelser, de ikke er fysisk eller mentalt egnede til. I forlængelse heraf overvejes eksempelvis forbud mod hyperfleksion)
Krav om at træne heste efter principper, der ikke tilsidesætter deres velfærd
Præstationspåvirkende behandling skal være ophørt inden konkurrencedeltagelse
Forbud mod deltagelse i konkurrencer efter bestemte kirurgiske indgreb
Registrering og kontrol af medicinering og kirurgiske indgreb
Danmark skal vise vejen og opfordre andre lande til at indføre samme krav
Adgang til fold og opfyldelse adfærdsbehov
Uvildig undersøgelse af diverse bidtyper
Kilde: Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri