Landsstævne på Kærsgaard - FKS
Den 27. 28. og 29. juni.
Resultater
Adressen: Rugårdsvej 160, 5464 Brenderup.

Resultat beskrivelse
Som køresportsentusiast er et kig på resultattavlen altid spændende.
Det ser ud til, at de unge – de meget unge – er på vej frem. Det første, der springer i øjnene, er, at eleven slår læremesteren. I klubstævnet for 1-spand hest og pony står eleven William Feldsted øverst i klassen, foran Henrik Høper. Det må give blod på tanden til mere – det håber jeg i hvert fald.
I middelsvær klasse ved landsstævnet for 2-spand hest dukker et velkendt navn op: Buch Wieder. Han er søn af Ane Wieder, tidligere verdensmester i forhindringskørsel og mangeårig deltager på højeste niveau, og Ole Buch, der i over 20 år var Danmarksmester med 4-spand og stadig er den mest vindende i den klasse. Ole Buch har desuden tidligere vundet Danmarksmesterskabet i 2-spand hest. I samme klasse finder vi også Mathias Blume, søn af den tidligere populære kusk Frank Rasmussen. Mathias har allerede markeret sig som en succesfuld ungdomskusk.
I svær klasse ser vi endnu et familiært opgør. Her indtager sønnen førstepladsen, mens faderen, Morten Birkely Ottendal, ligger på tredjepladsen. Morten har i mange år deltaget i landsstævner med både 2- og 4-spand og er for nylig gået på pension som kusk i Den Fynske Landsby i Odense. Det er dog ingen overraskelse, at sønnen klarer sig så godt. Mathias har tidligere konkurreret med 4-spand – først med shetlandsponyer og senere med heste – men de bedste resultater er kommet med 2-spand. Blandt højdepunkterne er en sølvmedalje ved DM i 2022 i Vendsyssel.
Det bliver spændende at følge de unge talenter fremover!
Samlet Resultat.

Resultat Forhindringskørsel

Maraton resultat.

Dressur resultat

Tidsplan:
Fredag kl. 09:00 Dressur
Lørdag kl. 09:00 Maraton
Søndag kl. 10:00 Forhindringskørsel.