FEI World Championships i Aachen
11. – 23. august

Lars Heibing har været i Szilvásvárad i det nordlige Ungarn, tæt på grænsen til Slovakiet – en rejse på omkring 1.500 km fra den dansk-tyske grænse. Her deltog han i dressur, maraton og forhindringskørsel, hvor han samlet opnåede 307,22 strafpoint og placeringer som nr. 12, 11 og 12. Det gav ham en samlet 11. plads.

Foto: Marie de Ronde-Oudemans
På Facebook skriver Lars Heibing: ”Så har vi klaret VM-kvalifikationen til 4-spand og håber på at blive accepteret i Aachen.” Og det er der god grund til at glæde sig over, for Aachen bliver noget helt særligt i år. Arrangementet nærmer sig en WEG (World Equestrian Games) med discipliner som dressur, spring, military, voltigering, paradressur og kørsel.
Kørslen finder sted fra torsdag den 20. august, hvor der er dressur både torsdag og fredag, maraton lørdag og forhindringskørsel samt præmieoverrækkelse søndag den 23. august. Kørslen afvikles på stadion 2, som er den næststørste arena i Aachen med plads til cirka 6.000 tilskuere.
Hovedstadion, hvor der konkurreres i både ridedressur og springning, har plads til hele 40.000 tilskuere og er verdens største hestesportsstadion. Det er også her, præmieoverrækkelsen for maratonen finder sted.
Danmark er flot repræsenteret i dommer- og stewardpanelet. Kurt Christiensen er dommer i ridedressur, Pia Skar i kørsel, Anne-Mette Binder i military, og Lise Berg i voltigering. Per Nielsen er steward i dressur.
Jeg har selv haft fornøjelsen af at opleve Aachen flere gange, blandt andet i 2006, hvor Andreas Helgstrand og Blue Hors Matiné vandt sølv – en oplevelse, jeg aldrig glemmer. Dengang var der også dansk deltagelse i kørslen med Ole Buch Jensen og Knud Jørgensen, og jeg husker tydeligt de omkring 20.000 tilskuere til maratonen. Det er derfor helt forståeligt, at Team Heibing drømmer om at få denne unikke oplevelse i Aachen.