Referat af forretningsudvalgsmøde 20. maj

Som det ofte er tilfældet, blev der afholdt et online møde med 10 punkter på dagsordenen samt "Eventuelt" og "Næste møde".
Danmarks Idrætsforbund har advaret om en sofistikeret form for svindel, hvor mails til kassereren bliver opsnappet, kopieret og ændret, så et andet kontonummer indsættes, hvilket betyder, at pengene ikke når frem til den rette modtager. Det skal nævnes, at de medlemmer af forretningsudvalget, der var involveret i den tidligere sag, hvor Dansk Køre Forbund mistede penge – selvom størstedelen blev tilbagebetalt – stadig er bekymrede, når emnet økonomisk svindel bringes op. Derfor er det afgørende, at der skabes klare retningslinjer, så lignende situationer undgås fremover. Dette indebærer en øget grad af bureaukrati i forbindelse med udbetalinger. En vejledning vil blive udarbejdet, og forretningsudvalget vil fremover afholde månedlige møder for at godkende udbetalinger.
En rideklub med kuske som medlemmer har udtrykt ønske om, at disse også bliver medlemmer af Dansk Køre Forbund. Forretningsudvalgets medlemmer fungerer som kontaktpersoner i et udvalg, hvorigennem informationer formidles.
Efterårets formandsmøde, hvor formændene for alle medlemsforeninger og -selskaber samt stående udvalg, har møderet (og mulighed for at sende en stedfortræder), afholdes søndag den 2. november på Ringe Maskinstation. Hovedbestyrelsesmødet, som er åbent for alle, finder sted søndag den 23. november i Hjallese Forsamlingshus – bemærk venligst, at dette er en ny lokation.
Det blev nævnt, at flere ikke havde modtaget den første nyhedsmail. Husk, at du skal give tilladelse via din profil på hjemmesiden, før vi kan sende mails til dig.
Reglementet for traditionel kørekultur er blevet udarbejdet og skal godkendes på hovedbestyrelsesmødet i november. Forretningsudvalget understreger, at uanset kulturelle hensyn skal unge under 18 år altid bære hjelm, når de kører med hestevogn.
På sidste års hovedbestyrelsesmøde blev det besluttet at undersøge, hvordan kuskelicensen skal anvendes. Et oplæg vil blive præsenteret på det kommende møde.
Se referatet her.